En dag på jobbet

Økonom i Sydbank
| Navn: | Bjarke Nissen Friedrichsen |
| Alder: | 30 år |
| Uddannelse: | Cand.oecon. i Nationaløkonomi |
| Jobtitel: | Makroøkonom |
| Baggrund/erfaring: | Arbejde med udviklingshæmmede i fire år. |

Alarmklokkerne kimede løs hos Bjarke N. Friedrichsens familie, da han annoncerede, at han havde fået job, før specialet var afleveret. Men selvom der har været masser af udfordringer i banken, er specialet for længst ude af verden og karrieren i fuldt firspring.
Hjemme hos Bjarke N. Friedrichsen blev der en overgang fyldt godt og grundigt op i vinreolen. Årsagen var inkasserede rødvinsgaver som følge af vundne væddemål: ”Det var ikke mange, der troede, at jeg ville få tid til at gøre mit speciale færdigt, da jeg fik job hos Sydbank,” griner Bjarke N. Friedrichsen.
Når han efterfølgende fortæller om sin travle, men spændende arbejdsdag, kan man ikke fortænke hans omgangskreds i at tvivle på, om døgnets 24 timer nu også ville kunne rumme et speciale. Omvendt vidner hans energiske beretning om, at han laver noget, han brænder for: ”Jeg har ikke to arbejdsdage, der er ens. Jeg bestemmer i det store hele selv mit jobindhold, hvilke områder der skal fokuseres på, hvilke rapporter der skal udsendes, og når planerne får grønt lys, så giver det en kæmpe gejst,” fortæller Bjarke N. Friedrichsen.
Overblik over verden
Som makroøkonom arbejder Bjarke N. Friedrichsen med at skabe sig et overblik over verdensøkonomien og dens udvikling. Hvordan svinger valutakurserne? Stiger eller falder renten? Hvert minut fodres han med nyheder fra hele verden: ”Jeg er tilmeldt alverdens nyhedstjenester, så der hele tiden tikker nyheder ind på min computer. Det er så min opgave at sortere i de væsentligste nyheder, vurdere hvilken effekt nyhederne vil få og formidle den vurdering videre til bankens kunder, kollegaer og andre interesserede,” siger han.
Når Bjarke N. Friedrichsen således har udvalgt dagens væsentligste nyheder, udarbejder han en rapport med beskrivelser af, hvilken betydning ændringerne i nøgletallene har. Rapporten indeholder typisk også bud på den fremtidige rente- og valutakursudvikling. Det betyder, at han primært interesserer sig for tal, der kan sige noget om fremtiden i for eksempel dansk økonomi. Det kan for eksempel dreje sig om indikationer om privatforbruget, optimismen etc.
Antallet af og omfanget af rapporterne varierer meget, men efter sidste punktum sendes rapporterne rundt til både kunder og kollegaer for at holde dem orienteret, så kollegaerne kan rådgive for eksempel investeringskunder – både private og erhverv. Det er selvsagt vigtigt, at rapporterne er så præcise som muligt. Så hvis der pludselig sker en ændring i den amerikanske økonomi, som har verdensomspændende indflydelse på den fremtidige økonomiske udvikling, bliver rapporterne justeret af Bjarke N. Friedrichsen og hans kollegaer, så de hele tiden er ajour med virkeligheden.
Plads til alle
Miljøet i en afdeling som Bjarke N. Friedrich-sens kan virke intenst, hvor medarbejderne hele tiden kører i højeste gear, og hvor der råbes i munden på hinanden. Men det afviser han med stor overbevisning: ”Der er plads til alle her i banken. Både dem der vil hurtigt fremad og hele tiden søger nye udfordringer, og dem der vil tage den mere med ro. Derfor er Sydbank et godt sted at være, fordi der er plads til at være den, man er,” siger han. Selv har han fuld fart på og påbegynder inden længe en uddannelse som Chartered Financial Analyst for at få et større overblik over den finansielle sektor. Derudover har han netop trænet sig op til – og gennemført – en ironman. Så der er plads til både en hæsblæsende karriere og et aktivt privatliv, når man er i Sydbank.
Vidste du, at...
© Move On Communications / EMB